Sdílet

Tweet

Vytvoření obrazu disku


Když jsem naposledy testoval programy pro práci s virtuálními mechanikami, tak jsem ho bezezbytku zařadil Daemon tools mezi to nejlepší, co je k dispozici. Jediný nedostatek, jenž jsem mu v uvozovkách vytkl, byla absence nástroje pro tvorbu obrazu. Nepřikládal jsem tomu příliš velkou váhu, jelikož byl k dostání v tehdejší Pro Basic verzi. Již tenkrát jsem odhadoval, že by se dříve nebo později mohl objevit i v Lite verzi, což se nakonec i stalo. Tím se Daemon stál plnohodnotným nástrojem i pro tvorbu obrazu a to navíc naprosto jednoduchým způsobem. Po kliknutí na vytvořit obraz disku se otevírá samostatné okno.

Nastavení vytvoření obrazu disku

V něm dostáváme možnost volby zdroje, tedy mechaniky v našem počítači. Ale lze si také navolit jako zdroj jednu z virtuálních mechanik, což mi však přijde trochu zbytečné, neboť kdo by si chtěl vytvářet obraz z obrazu. Jediné využití mě napadá ve spojení s možností vytvořit obraz disku zabezpečený heslem. V kolence Cílový soubor obrazu si můžete nastavit konečné pojmenování a cíl, kam se vytvářený soubor uloží. Dojde-li během vytváření k nějaké chybě, je vhodné obraz nechat rovnou automaticky odstranit, neboť by z něj stejně nebylo možné později načítat. Daemon tools si umí všechny vytvořené obrazy zkatalogizovat, takže při špatné paměti si stačí obraz nechat přidat do katalogu a program si již bude pamatovat potřebnou cestu.

Tvorba obrazu disku

Po nastavení všech parametrů již stačí jen stisknout Spustit a vyčkat, než bude obraz disku vytvořen. Doba vytváření je samozřejmě přímo úměrná velikosti souboru, takže u většího kousku je zapotřebí trocha toho strpení. Jediná výtka, co lze tomuto nástroji vytknout, je výsledný soubor s koncovkou mdx čili media data extended. S ním si mnohé konkurenční programy neumí poradit, což ale nejspíše byl i záměr programátorů.